Turbina wiatrowa – cechy i działanie

Turbiny wiatrowe są inaczej nazywane wiatrakami lub generatorami wiatrowymi. To urządzenia, jakie zmieniają energię kinetyczną wiatru na mechaniczną pracę. Aspekt ten wiąże się z ruchem obrotowym wirnika. Jakie rodzaje turbin spotykane są w naszym kraju? Czym cechuje się to urządzenie? O czym warto wiedzieć?

Rodzaje turbin wiatrowych

turbina wiatrowa

Każde urządzenie tego typu jest zaopatrzone w wirnik, który składa się z piasty i łopat. Są one umieszczone na przedniej części gondoli, które jest ustawiona na wiatr. Wirnik połączony jest z głównym wałem, jaki wspiera się na dwóch łożyskach. Wał ma za zadanie przenosić energię obrotów przez przekładnię, aż do generatora. W efekcie powstaje energia elektryczna. Zasada ta może być nieco różna, co zależy od zastosowanego typu turbiny. Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje nowoczesnych turbin wiatrowych, wyróżnić można modele:

  • karuzelowe,
  • bębnowe,
  • wielopłatowe,
  • śmigłowe,
  • rotorowe Savoniusa,
  • Darrieusa,
  • typu tornado. 

Aktualnie najczęściej spotykane są turbiny śmigłowe trójpłatowe, jakie mają poziomą oś obrotu. Całość umieszczona jest na wieży, która ma wysokość od 40 do 100 metrów. 

Odnawialne źródła energii

Niezwykle ważne jest to, że energia wiatru jest jednym z najbardziej znanych odnawialnych źródeł energii. Współczesne turbiny wiatrowe działają tak, że przekształcają wiatr na mechaniczną energię, która jest zamieniana na elektryczną energię. Przez tysiące lat wiatraki miały pionową oś obrotu, dopiero w 1105 roku po raz pierwszy zastosowano poziomą oś obrotu. 

Pamiętajmy o tym, że energia wiatru jest zależna od jego prędkości. Lokalizacje bardzo często dobierane są pod kątem częstości występowania silnych wiatrów. W dzisiejszych czasach wiatraki mogą pracować przy prędkościach wiatru od 3 do 30 m/s. Granicą opłacalności w tym wypadku jest średnioroczna prędkość na poziomie 5 m/s. Turbiny wiatrowe są spotykane w wielu miejscach w naszym kraju, Działają wydajnie i sprawnie, pozwalając jednocześnie korzystać z odnawialnych źródeł energii.