Dlaczego zawód prawnika jest tak atrakcyjny?

Nie wszyscy znają prawo i niewielu ludzi śledzi na bieżąco zmiany w przepisach. Dlatego też lepiej jest zatrudnić specjalistę, który będzie reprezentował interesantów w sądzie. Wykształcenie dla prawnika jest niezbędne, ale nie wystarczające do pracy w zawodzie. 

Kim jest prawnik?

Prawnik (od łac. advocare – wzywać pomocy) to osoba, która świadczy pomoc prawną osobom i organizacjom, w tym udziela porad i broni interesów klientów w sądzie. Kancelaria prawna (sprawdź) jest miejscem wykonywania zawodu przez zespół pracujących tam osób.

Zawód ten narodził się ponad 2000 lat temu, w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie. W tamtych czasach prawnicy byli raczej oratorami, którzy pomagali obywatelom pisać mowy dla sądów i wygłaszali je ustnie. Równocześnie wielu prawników mogło nie znać prawa. Obrona wolnych obywateli była prestiżem, ale prawnicy za swoją pracę otrzymywali raczej zaszczyty niż pieniądze.

Później, w starożytnym Rzymie, system ten został udoskonalony. Prawnik musiał znać prawo i być wpisany na specjalne listy, gdzie przyjmowano tylko tych, którzy mieli określony poziom dochodów. Profesjonaliści zaczęli również otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę. System ten stał się podstawą nowoczesnego zawodu prawnika.

Czym zajmuje się prawnik?

Zawód prawnika jest podzielony na dwa główne sektory:

  • Sektor cywilny – obejmuje szeroki zakres norm prawnych i wymaga znajomości kodeksu cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego. Z reguły prawnicy decydują się na specjalizację w jednym obszarze branży;
  • Sektor kryminalny zajmuje się sprawami morderstw, kradzieży, przemocy, wypadków samochodowych itp.;
  • Każdy ma prawo do adwokata. Jeśli dana osoba nie ma pieniędzy na opłacenie usług prawnych, ma prawo do bezpłatnego adwokata.

Bycie prawnikiem nie jest łatwe – trzeba mieć pewne umiejętności, studiować i szkolić się w swojej specjalności przez kilka lat. Ale kompetentni obrońcy praw człowieka zawsze będą poszukiwani . A jeśli prawnik wykaże się profesjonalizmem, jego praca będzie dobrze płatna.