Wszystko o skanerze do dokumentów

Działanie skanera jest stosunkowo proste: Oryginalny dokument jest umieszczany na szklanej płycie. Następnie wykonywany jest skan i następuje przeniesienie wersji papierowej w format elektroniczny – jest to funkcja niezwykle przydatna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie prawie wszystko można załatwić online, bez wychodzenia z domu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru skanera?

Pomimo prostej zasady działania, na rynku dostępnych jest coraz więcej skanerów, różniących się rozdzielczością czy ilością wbudowanych funkcji. Przed wyborem skanera do dokumentów, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie on głównie stosowany? Podczas wyboru skanera, należy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj skanera – skanery dzieli się na mobilne, domowe i biurowe. W biurze, gdzie zazwyczaj jest najwięcej dokumentów, zaleca się stosowanie skanerów płaskich, wyposażonych w szklaną płytę i pokrywę, co pozwala na skan nawet pogniecionych dokumentów. 
  • Szybkość skanowania – urządzenia domowe skanują średnio 40 stron na minutę, w przypadku urządzeń biurowych, ilość ta wzrasta do 60 stron. Wraz z ilością stron, wzrasta wydajność, a za tym idzie niestety wyższa cena.
  • Rodzaj skanowania – skanowanie może być jednostronne (simplex) lub dwustronne (duplex). Skanowanie dwustronne pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu jeśli chodzi o skan dużej ilości dokumentów.
  • Rozdzielczość – większość skanerów ma rozdzielczość 600 dpi. W przypadku skanowania zdjęć, dobrą jakość można osiągnąć za pomocą skanerów o rozdzielczości 1200 dpi.
  • Rozmiar skanowanych dokumentów – w przypadku zwykłych skanerów, istnieje możliwość zeskanowania tylko dokumentów A4. Jednak te nowocześniejsze sprzęty, są dodatkowo wyposażone w prowadnicę, która pozwala skanować znacznie mniejsze dokumenty, typu paragon czy wizytówka.

Skaner do dokumentów – kiedy się przyda?

skaner do dokumentów

Każde profesjonalne biuro powinno być wyposażone w dobrej jakości skaner do dokumentów, który znacznie usprawni wykonywaną pracę.  Przed zakupem idealnego skanera do dokumentów, warto zapoznać się z wszelkimi możliwymi wariantami, aby następnie wybrać ten najlepszy.