Lampy uv do dezynfekcji pomieszczeń

Lampy wykorzystujące technologię uv były od lat stosowane w medycynie oraz przemyśle wymagającym zachowania sterylnych warunków. Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że stają się one coraz popularniejsze i stosowane także w biurach, obiektach handlowych, a nawet prywatnych domach. Lampy do dezynfekcji bardzo skutecznie usuwają z powietrza, powierzchni, a nawet wody bakterie, wirusy i grzyby.

Działanie lampy UVC

lampa uvc

Promieniowanie ultrafioletowe o zakresie UV-C jest szkodliwe dla wszystkich organizmów żywych, w tym dla człowieka. To właśnie ta właściwość promieniowania jest wykorzystywana do zabijania bakterii, wirusów i grzybów, które znajdują się w każdym, nawet pozornie czystym, pomieszczeniu. To, co dotychczas było stosowane jedynie w przemyśle i medycynie, jest teraz dostępne dla każdego konsumenta. Lampę taką można nabyć do własnego biura, czy domu. Należy pamiętać, by ściśle przestrzegać instrukcji obsługi sprzętu.

Lampy do dezynfekcji a koronawirus

Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia a także Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce, promieniowanie ultrafioletowe jest skutecznym sposobem do walki z wirusem SARS-CoV-2. Lampy uvc świetnie nadają się do dezynfekowania pomieszczeń i powierzchni, nie nadają się jednak do dezynfekowania rąk. Lampy uv do dezynfekcji polecane są do stosowania szczególnie w miejscach, w których przebywa dużo ludzi i ryzyko przenoszenia się wirusa jest największe – szpitalach, centrach handlowych, lokalach gastronomicznych, gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, toaletach publicznych i innych mocno uczęszczanych miejscach