Dla kogo fotowoltaika – dotacje dostępne w 2023 roku

Odnawialne źródła energii są niewątpliwie nadzieją dla środowiska naturalnego. W nich leży również szansa na wygenerowanie oszczędności w gospodarstwie domowym. Niestety koszty inwestycji związanych np. z instalacją paneli fotowoltaicznych często przekraczają możliwości finansowe obywateli. Na  szczęście dostępne dla osób zainteresowanych montażem fotowoltaiki dotacje, mogą w znacznym stopniu pokryć ponoszone przez inwestora koszty.

Mój Prąd 5.0 – nowa pula dotacji

Program Mój Prąd skierowany jest do właścicieli gospodarstw domowych. Cieszy się on bardzo dużą popularnością, ponieważ poza dofinansowanie na fotowoltaikę, może obejmować również udzielenie wsparcia na instalację pompy ciepła czy zakup magazynów energii. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać, to aż 58 tysięcy złotych. Wystarczy złożyć wniosek przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Należy pamiętać, że w przypadku tego programu podania można składać tylko w wersji elektronicznej, a o udzieleniu wsparcia decyduje kolejność zgłoszeń.

fotowoltaika dotacje

Program Czyste Powietrze – dotacja do fotowoltaiki

Inną możliwością uzyskania wsparcia finansowego na montaż fotowoltaiki, jest Program Czyste Powietrze. Jeżeli klient zdecyduje się na szeroko pojęte prace termomodernizacyjne, z wymianą starych źródeł ciepła, może uzyskać od 66 do nawet 135 tysięcy złotych, w zależności od wysokości dochodów przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku starania się o wsparcie na samą fotowoltaikę, uzyskać można 6, 9 lub 15 tysięcy złotych, jednak kwota ta nie może przekroczyć 50% poniesionych na inwestycję kosztów. Istotny jest tu fakt, że Program Czyste Powietrze przewiduje udzielenie dotacji na fotowoltaikę z prefinansowaniem, a także daje możliwość przeznaczenia otrzymanej kwoty na spłatę części kredytu, zaciągniętego na zakup i montaż instalacji.

Fotowoltaika – dotacje dla każdego

Osoby, które zainwestowały już w montaż instalacji fotowoltaicznej, również mogą uzyskać pomoc. Fotowoltaika – dotacje pozwalają na ulgę termomodernizacyjną w ramach której poniesione koszty można odliczyć od podatku. Kwota, o której zwrot można się starać, to aż 53 tysiące złotych. Poza klientami indywidualnymi, w roku 2023 dotacje do fotowoltaiki rozszerzono również na spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki temu z odnawialnych źródeł energii będą mogli korzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale właściwie wszyscy zainteresowani dobrem planety i dbałością o własny budżet.