Odnawialna energia dla domu — rodzaje

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane faktem, iż większość ludzi chce jak najbardziej zaoszczędzić na energii elektrycznej oraz większa świadomość ekologiczna. Jakie rodzaje źródeł energii odnawialnej można zainstalować w domu jednorodzinnym i czy jest to opłacalne?

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Stosunkowo mało popularna metoda pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Dzięki unijnym projektom można zdobyć nawet 100% dofinansowania na budowę tego typu elektrowni na terenie domu. Może być traktowana jako dodatkowe źródło energii lub główne, szczególnie na terenie posesji oddalonych od sieci energetycznej, z częstymi przerwami w dostawie energii.

Działanie elektrowni jest bardzo proste i opiera się na wietrze, dzięki któremu porusza się turbina. Dostarcza ona energię do generatora, który zamienia ją na energię elektryczną dla domu i firmy. Rozwinięcie tego tematu można znaleźć tutaj.

Panele fotowoltaiczne

energia

Obecnie najchętniej wybierana metoda na pozyskanie ekologicznej energii ze słońca. Jako źródło energii odnawialnej słońce stanowi trzecie miejsce na świecie i ciągle pnie się w górę. Nie ma się co dziwić, ponieważ może znacząco przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd. Energia dla domu wyprodukowana dzięki panelom fotowoltaicznym dzięki promieniom słonecznym jest wyborem ekologicznym, niepowodującym zanieczyszczeń. Dzięki projektom Unii Europejskiej można także dostać znaczne dofinansowanie i zmniejszyć koszt zakupu oraz założenia fotowoltaiki.

Zalety odnawialnych źródeł energii

  • darmowa, ekologiczna energia,
  • szansa na sprzedanie elektrowni nadwyżek wyprodukowanej energii,
  • ochrona przyrody dzięki nieprodukowaniu zanieczyszczeń przyczyniających się do degradacji środowiska naturalnego,
  • w przypadku braku słońca, powietrza — korzystanie z nadwyżek wyprodukowanej energii,
  • w przeciwieństwie do węgla oraz innych paliw kopalnych wiatr i słońce nigdy się nie skończą,
  • nie ma konieczności częstej konserwacji i naprawy w przypadku tego typu technologii.